Log és Térkép digitalizálás

A papíron vagy fólián tárolt értékes geológiai és geofizikai adatoknak a mélyföldtani és szénhidrogénipari projektekbe történő integrálása elengedhetetlen a hatékony és sikeres földtani kutatások kivitelezéséhez. Az integrált újraértelmezés végrehajtásához modern szoftverek állnak rendelkezésre, azonban ezek használatához digitális adatokra van szükség.

A Geomega Kft. a földtani kutatásban leggyakrabban használt grafikus adatok gyors és költséghatékony digitalizálásában nyújt segítséget, legyen szó mélyfúrási geofizikai szelvényekről, térképekről vagy geológiai szelvényekről. Az évtizedek során szerzett tapasztalat, a szigorú minőségi követelmények, és a modern célszoftverek használata és a precíz belső minőségellenőrzési eljárás garantálja a pontos, gyors és költséghatékony digitalizálást.

Régi, papír alapú lyukgeofizikai szelvények feldolgozószoftverben történő megjelenítése és újraértelmezése csak digitalizálás után lehetséges. A szoftveres digitalizálás során megoldjuk azokat a kihívásokat, melyek a papír vagy fólia szelvényekre történt egyenetlen nyomtatásából, a szelvényeknek az idők során bekövetkező irreguláris nyúlásából, valamint a szkennelés során elkerülhetetlenül bekövetkező kismértékű elmozdulásokból adódnak. Ezáltal mélység- és értékhelyes eredményt kapunk, ami alapfeltétele a helyes értelmezésnek.

Cégünk által lefektetett minőségellenőrzési folyamat során a papír alapú szelvényeket a modern értelmező és kiértékelő szoftverek által értelmezhető digitális formátumba konvertáljuk. Korábban digitalizált, de digitalizációs hibákkal teli állományok korrekcióját, ellenőrzését, javítását és petrofizikai kiértékelését szintén vállaljuk.

Az egyazon fúrásra vonatkozó görbék adatrendszereinek integrálását követően a görbéket az ipari gyakorlatban használatos LAS, LIS vagy egyszerű txt formátumban, egységes nevezéktannal szolgáltatjuk. A digitális állomány tartalmazza az egyes mérések, illetve görbék paramétereit.

Jellemzők:

  • Színes, monochrome vagy szürkeárnyalatos bemeneti képfájlok
  • Rugalmas torzuláskezelés
  • Neural network alapú automata görbekövetés
  • Folytonos, szaggatott, halvány, vagy elmosódott görbék követése
  • Lineáris, multilineáris, logaritmikus és backup skálák kezelés
  • Akár ezer méter óránkénti digitalizációs sebesség
  • Ipari standard LAS, LIS kimeneti formátum
  • Egységes nevezéktan

Bármilyen földtani kutatási projekhez lényeges és fontos, hogy a földtani térképek/objektumok koordinátákkal ellátott digitális formátumban álljanak rendelkezésre (georeferált adatrendszer). Georeferálás nélkül a térkép GIS rendszerbe nem illeszthető be, rajta semmilyen további koordináta alapú információ nem helyezhető el.

Ezen szolgáltatásunk keretében vállaljuk papír térképek szkennelését és georeferálását. A raszteres állományok (azaz kép formátumú térképek) georeferálása során a digitális képállomány pixeljeihez földrajzi koordinátapárokat rendelünk abból a célból, hogy a térkép koordinátahelyesen beilleszthető legyen a kutatás alapjául szolgáló GIS adatbázisba.

Cégünk a torzult képek kezelésében is nagy gyakorlattal rendelkezik, a célra saját szoftverfejlesztéssel is rendelkezik. Képtranszformációra azért van szükség, mert az elkerülhetetlen szkennelési pontatlanságok miatt a digitális állományokban a georeferálandó térkép kis mértékben szinte mindig el van fordulva.

A képtranszformáció eredményeképpen létrejövő georeferált térképet geotif formátumba (vagy tif + tfw navigációs fájl) konvertáljuk, amely koordináta helyesen GIS rendszerbe, vagy a vektorizálást végző szoftverbe illeszthető.

A georeferált módon vektorizált térképek rendkívüli rugalmasságot tesznek lehetővé a megjelenítés, a tárolás és a geografikus információk átadása területén.

Vállaljuk papír térképek szkennelését és georeferált digitalizálását. A digitalizálás minden esetben minőségellenőrzött módon történik, amely során ellenőrizzük a digitalizált, illetve az eredeti térkép koordinátahelyes egyezését, majd a digitalizált adatrendszert a kiválasztott vektoros állományokba konvertáljuk. Igény esetén, a kontúr-térképek digitalizálása során létrejött, mélységértékekkel ellátott vektoros adatállományt digitális gridekké interpoláljuk.

A Geomegában rutinszerűen digitalizálunk különböző térképeket, többek között:

  • Topográfiai térképi elemek (természetvédelmi zónahatár, védett erdő, út stb.)
  • Topográfiai-, mélység-, geológiai- vagy geofizikai kontúrtérkép
  • Geofizikai mérési pontháló térképek
  • Szeizmikus nyomvonaltérképek
  • Földtani- és vetőtérképek
  • Geológiai szelvények
Close Menu