Vízbázis kutatás

Az elmúlt évtizedek és napjaink kiemelt fontosságú feladatai közé tartozik a vízbázis védelem. Hisszük, hogy tudatos környezetvédelmi szerepvállalással fenntarthatóak természeti értékeink, többek között a megfelelő minőségű ivó- és termálvíz.

Nagy tapasztalattal rendelkezünk az ehhez kapcsolódó projektek geofizikai kutatásának területén (geoelektromos mérésekvízi szeizmikaszárazföldi szeizmika… stb.). Ide tartoznak a vízi és szárazföldi kutatásaink, mint a mederfelmérés, feliszapolódás meghatározása és a közvetlen geológiai környezet vizsgálata, a vízadó, és vízzáró rétegek térképezése. Méréseink segítségével monitorozhatjuk a talajba kerülő szennyeződések migrációját is.

Komplex geofizikai és geológiai kutatásokat, illetve hidrogeológiai modellezést, felszín alatti áramlástani vizsgálatokat  végzünk ivóvíz, ásványvíz, és termálvízbázisok védelmében, valamint a geotermikus energiát hasznosító fejlesztésekben.

Gyálai Holt-Tisza II. és III. bögéjében felhalmozódott iszap vastagságának geofizikai módszerekkel történő feltérképezése

2006 szeptemberében a Cégünk az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság megbízásából geofizikai kutatást végzett a Gyálai Holt-Tisza II. és III. bögéjének területén. A kutatás célja a kijelölt szakaszok geofizikai felmérése volt a bennük felhalmozódott szennyezett iszap vastagságának térképezése céljából. A vizsgált területeket háromféle módszerrel próbáltuk felmérni, amelyből kettő bizonyult használhatónak. A három módszer a víziszeizmikus, földradar, illetve geoelektromos multielektródás mérések voltak, azonban bebizonyosodott, hogy a bögék vizének rendkívül kedvezőtlen fizikai tulajdonságai miatt (magas ionkoncentráció – alacsony fajlagos ellenállás) a földradar mérések kivitelezése nem célravezető.A felmérést több fázisban, területekre bontva végeztük el. Ezek sorban: „Fehérpart dél”, „Fehérpart észak”, „Feketevíz észak” és „Feketevíz kelet”. A bontást mind a területek sajátosságai, mind pedig a kutatási módszerek indokolják. Míg az első három területen szeizmikus, addig a „Feketevíz kelet”-i blokkban multielektródás egyenáramú méréseket végeztünk. A szeizmikus mérések blokkjait a jelentős mederfenék morfológiai különbség és a feliszapolódás mértéke is jelentősen elkülönítette egymástól.
Close Menu