Pályázatok
Referenciák

Az elmúlt évtizedek során cégünk több száz ügyfelünk rendkívül szerteágazó kutatási feladatainak végrehajtásában és megoldásában vett részt mind a szénhidrogén illetve geotermikus, mind pedig a mérnökgeofizikai kutatások területén. Megrendeléseink és referenciáink legnagyobb része piaci szereplőktől származik, és alkalmazott kutatási feladatokhoz kapcsolódik, azonban az évek során jó néhány Európai Úniós vagy hazai forrásból finanszírozott alapkutatási és kutatás-fejlesztési projektet is megvalósítottunk.

GINOP-2.1.2-8-1-4-16-2017-00025

Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása kombinált hiteltermék keretében

Projekt alapadatok:
Kedvezményezett neve: GEOMEGA Földtani és Környezetvédelmi Kutató-Szolgáltató Kft.
Projekt címe:„Altalaj vizsgálatok és a mérnöki tervezéshez szükséges talajmechanikai paraméterek in situ meghatározása roncsolás-mentes módszerrel”
Projekt azonosítószáma: GINOP-2.1.2-8-1-4-16-2017-00025
Forrás megnevezése: ERFA
Projekt megvalósítási helyszíne: 7673 Kővágószőlős, hrsz. 0222/22.
Projekt költségvetése: 203 428 055 Ft
Megítélt támogatás: 111 885 429 Ft
Támogatás mértéke: 55 %
Projekt megvalósítás időszaka: 2018.03.01. – 2020.08.31.

A projekt tartalmának rövid összefoglalása:

A projektcél egy Ny-Európában és a tengerentúlon már ismert vibroszeiz technológia által megvalósítható, kevéssé elterjedt eljárás továbbfejlesztése és hazai gyakorlatba ültetése. Az eljárással a Föld 0-100 m közti rétegéről kapunk 3D információt, ami valamennyi építőipari, infrastrukturális beruházás, számos bányászati, környezet- és vízvédelmi tevékenység alapvető és elengedhetetlen feltétele.

A szolgáltatás 4 szeizmikus módszer ötvözéséből áll össze. Az integráció egyik fő motivációja a mérnöki gyakorlatban szükséges szilárdsági paraméterek megbízható származtatása az elérhető legjobb termelékenységgel és költséghatékonysággal. Ezen paraméterek mutatják meg, hogy adott anyag bizonyos erőhatásra, nyomásváltozásra milyen mértékű deformációt szenvedhet el. Építőipari szempontból a legfontosabb talajjellemzők, megbízható ismeretük a munkálatok, sőt a tervezés megkezdése előtt már alap. Célunk egy olyan szeizmikus rutineljárás bevezetése a hazai piacra, mely minden nagyobb építési beruházást és infrastrukturális fejlesztést megelőz. A fenti paraméterek 10-100 m mélységközben hibahatáron belül meghatározhatók fúrásokkal, de ezek több tekintetben korlátozottak. Pontszerű információt adnak rossz térbeli felbontással, visszafordíthatatlan beavatkozással, környezetterheléssel járnak, az alapozásnál kritikus, laza üledékekből felépülő, felső 10 m leképezésére pedig kevéssé alkalmasak. Az új technológia használatával egy beruházás során kevesebb, „kalibráló” fúrás mélyítésére lesz szükség mégis jóval pontosabb térbeli adatrendszer állítható elő.

Ma hazánkban csak hidraulikusan működő, csak nyomáshullám előállítására képes vibroszeiz eszközök állnak rendelkezésre. Ezek meghibásodásai, karbantartási munkái rengeteg időt és pénzt emésztenek fel, az esetlegesen kiömlő, nagynyomású olaj pedig balesetveszélyes és környezetszennyező. Az új technológia által nem csak a kezelhető mérnöki problémák spektruma bővül, hanem csökken a környezeti elemek igénybevétele, az ökológiai lábnyom is.

Szerződészám: 2018-1.2.1-NKP-2018-00007

Magyarország szeizmotektonikai veszélyeztettségi térképének megalkotása és elemzése

A társadalom biztonságát meghatározó tényezők közül különös figyelmet érdemelnek a természeti körülményekben bekövetkező változások. Hirtelen bekövetkező, gyorsan lezajló és megakadályozhatatlan földi eseményeket jelentenek a földrengések, amelyek a Föld szeizmikusan nagy aktivitású és népsűrűségű területein óriási katasztrófák előidézői lehetnek. A Pannon-medence és benne Magyarország szeizmikus aktivitása kis-közepes szintű, de nem elhanyagolható mértékű. Több nagy földrengés volt az utóbbi évszázadokban, amelyeket történelmi feljegyzések vagy műszeres megfigyelések és részletes kárfelmérések alapján jól ismerünk. A mérsékelt szeizmicitás nem jelenti azt, hogy minden földrengés mérsékelt erősségű lenne, csak azt, hogy a nagy rengések ritkák, visszatérési idejük sokezer év. Ezért a meglévő földrengés katalógusok alapján előrejelzésük bizonytalan. Fontos tehát, hogy Magyarország területére minél pontosabb választ adjunk a „hol” kérdésére.

A klasszikus szeizmológiai eljárások a múlt ismert eseményei alapján determinisztikus vagy probabilisztikus metodikával készítenek előrejelzéseket. Az utóbbi évtizedekben azonban jelentős haladás történt a Föld dinamikájának megértésében, beleértve a földrengések kialakulásának folyamatát és mechanizmusát. Ezzel párhuzamosan látványosan fejlődtek az aktív vetők térképezésére alkalmas geofizikai mérések, a szeizmogén szerkezetek pontosabb azonosítására képes hipocentrum meghatározó eljárások és új űrgeodéziai módszerek születtek a felszínmozgások nagypontosságú mérésére. E korszerű ismeretek és technikák szélesebb alapokra helyezik a szeizmikusan veszélyes területek kijelölését. Ennek szellemében szeizmotektonikus veszélyeztetettség térképet szerkesztünk, ami tartalmazza Magyarország neotektonikus térképén az aktívnak talált vetőket és vetőkhöz kapcsolt szeizmogén szerkezeteket.

A földrengések elleni védekezés leghatékonyabb módját a földrengésbiztos építkezés jelenti. A Magyarország területére vonatkozó szeizmikus zóna beosztás európai keretben lett kidolgozva (Eurocode-8, MSZ EN 1998-1) 1998-ban. Megadja azt, hogy 50 év alatt 10%-nál nagyobb valószínűséggel várható legnagyobb földrengés milyen megrázottságot (horizontális gyorsulást) okoz az alapkőzeten. Ezt az értéket át kell számolni a felszínre és így kapható meg a mérnöki tervezés számára mértékadó dinamikus igénybevétel. Az átszámításhoz ismerni kell az altalaj 30 méter vastagságú rétegének átviteli tulajdonságait, alapvetően a laza rétegátlagos S-hullám sebességét (VS30). Ezt hagyományosan az építési (alapozási) területen mélyített fúrások magmintáin végzett labor mérésekkel, penetrációs szondázásokkal és speciális geofizikai vizsgálatokkal lehet meghatározni. Ezeknek a költséges és hosszadalmas eljárásnak a kiváltására számos kísérlet történt világszerte. A legszellemesebb módszert az Amerikai Földtani Intézet (USGS Open-file Report 2007-1357) alkotta meg, kimutatván, hogy a topografikus gradiens (lejtőszög) értéke jó korrelációt mutat a felszíni laza réteg átlagos nyíró(S)-hullám sebességével. Magyarországon a módszert geofizikusok kísérleti jelleggel már alkalmazták néhány helyen, és arra következtettek, hogy a tektonikusan aktív területekre vonatkozó korreláció jó közelítést ad Magyarországra is, de nagyobb területekre való kiterjesztéshez további vizsgálatokra és kalibrációkra van szükség.

E vizsgálatokat és kalibrációkat szeretnénk megvalósítani a szeizmotektonikus térképünk alapján meghatározott aktív vetőzónában és geomorfológiai környezetében mért elegendő számú S-hullám szelvényezéssel és komplex értelmezéssel. Ezzel megteremtjük a validálás módszertanát és az országos kiterjesztés tudományos alapját. A kidolgozásra kerülő szeizmotektonikai térkép és laza réteg korrekciós térkép alapként szolgál minden építészeti tervező számára a városépítészettől kezdve a kiemelt beruházások megvalósításáig. Így a projekt kutatási eredményei az ipar számára (műszaki tervezés, építőipari kivitelezés) is hasznosíthatók lesznek.

VEKOP-1.2.6-20-2020-01244

A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása

Projekt alapadatok:
Kedvezményezett neve: GEOMEGA Földtani és Környezetvédelmi Kutató-Szolgáltató Kft.
Projekt címe:„Mérőeszközbeszerzés a Geomega Kft-nél”
Projekt azonosítószáma: VEKOP-1.2.6-20-2020-01244
Forrás megnevezése: ERFA
Projekt megvalósítási helyszíne: 1093 Budapest, Közraktár u. 20/A. 2. em.2., hrsz: 37095/23/A/24
Projekt költségvetése: 25.680.150 Ft
Megítélt támogatás: 17.976.105 Ft
Támogatás mértéke: 70 %
Projekt megvalósítás időszaka: 2020.09.29. – 2020.12.21.

A projekt tartalmának rövid összefoglalása:

Cégünk a kezdetek óta foglalkozik mérnökgeofizikai vizsgálatokkal, kis mélységű földtani, vízföldtani és környezetvédelmi kutatások geofizikai támogatásával. E vizsgálatok a felszín alatti rétegek több különböző fizikai paraméterének mérését jelentik, melyek közül sokoldalúan használható alapvető módszerek a fajlagos elektromos ellenállás mérése, és az elektromos vezetőképesség mérése. Ezekhez szerztünk be 1-1 eszközt. 1 db 10 csatornás mérést lehetővé tévő ARES II/10 műszert és 1 db CMD Explorer típusú elektromágneses vezetőképesség mérőrendszert.

Az ARES II/10 műszer beszerzése kiemelt profilunkban a vízi geofizikai mérésekben komoly előrelépést jelent. Az új rendszer mérési sebessége biztosítja a folyamatos vontatás mellett történő vízi mérést is, ez növeli a mérési hatékonyságot. Az új eszközzel mérési kapacitásunk, rugalmasságunk bővül.

A CMD Explorer mérőrendszer a legfelső 7 m mélység hatékony és pontos felmérését teszi lehetővé, használata jelentős fejlődési potenciált rejt magában a felszínközeli kőzetrétegek vizsgálatánál.

A paksi telephely szerkezetföldtani vizsgálatának keretében megvalósult fontos feladat volt a 2014-ben lemért és 2015-ben feldolgozott Paks-3D szeizmikus mérés értelmezése, és a területen azonosított szerkezeti elemek térképezése. A Geomega Kft. által elkészített értékelő jelentésben a Paks-3D szeizmikus mérés és korábbi 2D szeizmikus mérések integrált értelmezése alapján elkészítettük több különböző földtani képződmény mélység és szerkezetföldtani térképét a Paksi Atomerőmű 50 km sugarú környezetére. A legfiatalabb térképezett formáció az Algyői Formáció volt, amelynek vetőpoligonjai azokat a vetőket ábrázolják, melyek a Paksi Atomerőmű környezetében a pannon korú rétegeket harántolnak.

A bővítendő Paksi Atomerőmű környezete tektonikai stabilitásának és földrengés veszélyeztetettségének megítélése szempontjából kritikus fontosságú annak eldöntése, hogy a megismert, pannon üledékeket elmetsző vetőrendszerek a negyedidőszaki üledékekbe is behatolnak-e, illetve hogy a negyedidőszak során milyen aktivitást mutatnak. Ennek vizsgálatára nagyfelbontású felszíni geofizikai méréseket is végeztünk, melyek a következők voltak:

  • GPR georadar és elektromágeses mérések
  • Kombinált refrakciós szeizmikus, és multielektródás szelvényezés
  • S-hullám sekélyreflexió
  • Nagyfelbontású dunai szeizmikus mérések

A vízi szeizmikus mérések célja a környező, a Duna által is jelentősen formált terület sekély geológiai megismerése, illetve az azokat esetlegesen elmetsző törésrendszerek térképezése volt. Ennek során azonosításra került egy korábbi, a jelenlegi meder alatt merőlegesen áthaladó felhagyott dunameder, amelynek finom üledékei földrengés általi fiatal deformációt mutatnak (szeizmit).

A multielektromos és S-hullám szeizmikus szelvények közül többön szintén fiatal deformációkat, nevezetesen sekély, holocén korú rétegeket is érintő vetőket azonosítottunk.

Egy 3 méter mély árkolással a vetők által leginkább érintett szakaszon sikerült feltárással is igazolni a szeizmikus szelvényeken látottakat. A telephelyen kívül elvégzett vizsgálatok tehát bőven szolgáltattak hasznos információt, melyek segítségével a telephelyen belül, antropogén hatások által erősen terhelt környezetben végzett mérések eredményei könnyebben értelmezhetővé váltak. A felszínközeli, antropogén hatásokkal terhelt rétegek vizsgálata során a feltöltések és emberi tevékenység okozta inhomogenitások (pl.: eltemetett tárgyak, vezetékek) felderítésével a helyszíni vizsgálatok előkészítését, a fúrási és szondázási helyek kijelölését segítette az elektromágneses (EM) térképezés és a szelvény menti georadar (GPR) felmérés. Ugyanezen EM és GPR mérési eredmények a további kutatási feladatok, mint például az S-hullám sekélyreflexiós mérések során hasznos felszínközeli adatokkal segítették a mérési eredmények értelmezését.

A telephelyen a fúrási és szondázási pontok közti korrelációt segítendő az egyes vizsgálati pontokat összekötő szelvények mentén kombinált multielektródás szelvényezés, refrakciós szeizmikus P-hullám és S-hullám sekélyreflexiós szeizmikus mérések történtek. Ezek a felszíni geofizikai mérések a kvarter, valamint a felső-pannon üledékek legfelső rétegeiről adtak a geotechnikai vizsgálatokhoz kiegészítő adatokat.

Hasonlóan a telephelyen kívül elvégzett felszíni geofizikai mérésekhez, a telephelyen belül elvégzett egyes kutatási feladatok is további információt szolgáltattak a geológiai-tektonikai megismeréshez, valamint a telephely altalaj minőségének felméréséhez.

A kutatást összefoglaló hivatalos dokumentum az alábbi linken érhető el: pdf

A Geomega Kft. a Pannon medencén kívül Európa számos térségében végzett már szénhidrogén ipari kutatásokat. Ezek közül kiemelkedő az Északi-tenger holland és brit szektorai (Southern and Northern Permian Basin térsége), ahol 2010-2015 közötti időszakban nyújtottunk szerteágazó szolgáltatásokat több ügyfelünk részére. A feladatok között felderítő/kiértékelő mélyföldtani térképezések, kutatási blokkok és felhagyott mezők teljes szénhidrogénföldtani kiértékelése, 3D numerikus rezervoár modellezések illetve integrált szeizmikus attribútum, magfúrási adatok és karottázs szelvények kiértékelésen alapuló rezervoár geológiai és képződési környezet rekonstrukciós feladatok voltak.

A feladatok végrehajtásához szinte minden esetben kiváló minőségű 3D szeizmikus adatrendszerek álltak rendelkezésre, amelyek értelmezését azonban sok esetben nehezítette, hogy az elsődleges tároló rétegeket magukba foglaló Zechstein, Rotliegend és Karbon képződmények nagy mélységben, illetve intenzív sótektonikát elszenvedett változatos vastagságú Permi sórétegek alatt helyezkedtek el. A sótektonika, illetve a részben ennek hatására kialakuló laterálisan és vertikálisan igen változatos szeizmikus sebességek miatt fejlett 3D sebességmodelleken alapuló mélységkonverziós eljárásokat kellett alkalmazni.



A kutatási területek sok esetben a jelentős szénhidrogén találatokat tartalmazó szénhidrogén provinciák peremein helyezkedtek el, emiatt az adott térség éréstörténeti és migrációs viszonyait is modellezni kellett ahhoz, hogy az egyes proszpektek rizikóelemzését megalapozottan el lehessen végezni. Laterálisan jelentősen változó tároló kifejlődésekkel jellemezhető területeken pedig az üledékképződési környezetnek a rekonstrukciójára, illetve a tároló minőségének térbeli térképezésére volt szükség, amihez integrált 3D szeizmikus attribútum, magfúrási adatok és karottázs szelvények kiértékelésen alapuló eljárásokat használtunk.





A holland partokhoz közeli M11/1 jelű Rotliegend gázmező esetében a mező teljes kiterjedését magába foglaló 3D numerikus rezervoár modellt készítése is a feladataink között volt. Ezt a modellt 3D szeizmikus és fúrási adatok felhasználásával készítettük el és a partner cégek használtak fel mezőoptimalizáció és termelés előrejelzés célú numerikus rezervoár mérnöki modellezéseikhez.



Szolgáltatásaink nagyban hozzájárultak az adott projekt földtani modelljének megalapozásához és üzleti értékének megállapításához és végső soron hozzájárultak további üzleti partnerek sikeres bevonásához.

Gyakran emlegetett tény, hogy magas hőmérsékleti gradiensének köszönhetően a Pannon-medence a geotermikus energia termelése és felhasználása szempontjából nagyon kedvező természeti adottságokkal rendelkezik. Ezekhez a kedvező természeti adottságokhoz társul a terület egy másik nagy előnye; az a szaktudás és ismeretanyag, ami az elmúlt évtizedek földtani-, vízföldtani- és szénhidrogén-kutatásai során halmozódott fel hazánkban.

Egy átfogó geotermikus tervezési-kivitelezési munka a felszín alatti rétegtani, vízföldtani és tektonikai viszonyok részletes megismerésével kezdődik. A földtani és geofizikai vizsgálatok eredménye alapján lehet kiválasztani azokat a területeket, ahol a geotermikus energia felhasználásának valamely lehetséges módja sikerrel alkalmazható. Az alkalmazandó technológia kiválasztásához már nem csak a felszín alatti geológiai viszonyok, hanem a konkrét terület népességi, gazdasági jellegzetességeinek ismerete, sőt várható jövőbeni igényeinek felmérése is szükséges. Ehhez társulnak azok a környezetvédelmi előírások és törvényi, jogszabályi keretek, melyek egyrészt a fenntarthatóságot, másrészt a szabályozott működést hivatottak elősegíteni.



Az Európai Unió finanszírozásában, a Somogy Megyei Önkormányzat vezetésével megvalósuló DRAVA-GEO projekt célja (HUHR/0901/2.1.3./0006; www.geo.dravamedence.hu) ennek a multidiszciplináris feladatnak egy konkrét terület, a Dráva-medence országhatáron átnyúló, Magyarországot és Horvátországot érintő példáján keresztül történő bemutatása volt. A Dráva-medence nem csak földtani adottságai miatt bizonyult kitűnő vizsgálati területnek, ugyanis a horvát határ menti területek a területfejlesztésnek elsőrendű célterületei is. Időszerűvé vált újragondolni a térség adottságait és lehetőségeit, amit részben a hagyományos ágazatokban, részben pedig új területeken lehetséges megtenni. Ilyen terület a geotermikus energia alkalmazása is.

A DRAVA-GEO projektben a Geomega Kft. szakmai megvalósító partnerként vett részt, feladatunk a térség szerkezetföldtani modelljének megalkotása és a geotermikus potenciáljának kiértékelése volt. Ennek a területnek a legfőbb geotermikus cél képződményei közé felső Pannon homokkövek, alsó Pannon turbidites képződmények, középső Miocén lithothamniumos mészkövek, Mezozóos karbonátok illetve a repedezett metamorf aljzat képződményei tartoznak.



A projekt kivitelezéséhez mintegy 2000 km 2D szeizmikus adatrendszert illetve a legfontosabb mélyfúrások adatait szereztük be a Magyar Bányászati és Földtani Hivataltól, amelyeket nagy mennyiségű hőmérsékleti és vízhozam adatokkal egészítettünk ki. Az adatrendszer komplex kiértékelése geofizikai orientált volt és olyan feladatokat foglalt magába, mint papír alapú mélyfúrási szelvények digitalizációja, SMT Kingdom értelmező projekt felépítése és a 2D szeizmikus szelvényháló rétegtani értelmezése. Ennek eredményeképpen kellő ismeretanyagot szereztünk a dél-Dunántúl potenciális geotermikus tároló képződményiről.

A kutatási terület új tektonikai térképének elkészítése céljából további szeizmikus értelmezéseket végeztünk. A térkép, illetve a szeizmikus szelvények azt mutatják, hogy medence képződésében kulcs szerepet játszó tektonikai elemek szinte mindegyike neotektonikus reaktivációt szenvedett. Az aktív törésrendszerek nagyban befolyásolják a medence folyadék és hőáramlási rendszereit. Új hőmérsékleti és termikus gradiens térképeket készítettünk ennek a kapcsolatnak az ellenőrzésére és azon területeknek a kijelölésére, ahol hidraulikusan nyitott vetőrendszerek fordulnak elő.



A projekt fő következtetéseként megállapítottuk, hogy a Dél-Dunántúl és a szomszédos horvát területek jelentős potenciállal rendelkeznek a geotermikus hasznosítás szempontjából. Ennek a munkának a fő értékét a megszerzett ismeretek és a létrehozott adatbázis adják, amelyek együttesen kínálnak optimális projekteket a geotermikus hasznosítás számára a kutatási területen.

Feltöltés alatt…

Az iparosodott országokban- legális és illegális tevékenységekből származóan- változó mértékű szennyező anyag halmozódott fel a folyók, csatornák, tavak és kikötők medrében. Ezeket átfogóan iszapként kezeljük az ’50-es évek óta. A szennyezett mederfenék, noha valószínűleg a szennyező anyag nagyobb hányadát a múltban fogadta be, továbbra is kibocsájtja azt a vízbe, ami természetesen hatással van az ivóvíz minőségére. A szennyezés mértéke gyakran megdöbbentő; a Rajna folyó évi 13 tonna kadmiumot szállít az Északi-tengerbe, amelyből 8 tonna a holland ipar származéka. (A Rajna, más felszíni vizekkel együtt 65%-os ivóvíz ellátást biztosít Hollandiában.)

Ezen jelenségek felismerése vezetett oda, hogy igenis szükség van a szennyezettség felmérésére, sok esetben a kármentesítésre. Számos lokális felmérés történt kézi magmintavétellel, de ezek csupán pontszerű adatok, melyek első közelítésben utalhatnak az iszaprétegek minőségére, de a szennyeződés területi kiterjedését nem lehetet meghatározni. A kármentesítési munkákat csak költséghatékony módon lehet végrehajtani, amelyekhez nagy felbontású mérésekre van szükség.

.

Az első számítások alapján a szükséges mérések 700 millió eurós keretet tettek ki, ám új, kombinált mérési technológiák és eljárások segítségével ennek töredékéből részletesebb eredmények születtek. A helyreállításra fennmaradó összeg így sokkal nagyobb maradt.

A Geowaters projekt célja, melyben a Geomega Kft. vezető koordinátorként irányította a munkafolyamatokat:

  • Integrált geofizikai eljárás kifejlesztése, mellyel a fiatal, és vélhetően szennyezett üledékek mennyisége és minősége mérhető, és monitorozható
  • Roncsolásmentes mérési módszerek alkalmazása

A két legjobban alkalmazható technológia a nagyfelbontású, sekély vízi szeizmika, valamint a víz alatti radaros kutatás. A Geomega Kft. vezető szerepet tölt be ma is ezeken a területeken, és a két módszer kombinálásának hozzáadott értéke, bár technikailag kihívást jelentett, egy fejlettebb környezetvédelmi perspektívát nyújtott a projekt során.


A mérésekkel szerzett tapasztalat, valamint eredmények hozzájárultak, és járulnak még ma is a fenntartható vízellátás biztosítására irányuló célok eléréséhez, a szennyező források kimutathatóságához, a monitoring stratégiák kidolgozásához és új, elemzést segítő, innovatív eszközök fejlesztéséhez.

www.geowaters.com


A 2000-es évek elején a Geomega Kft. is részt vett az M4-es metróvonal előkészítéséhez szükséges vizsgálatokban. A metrószakasz Duna alatti átvezetése érdekében vízi szeizmikus mérések történtek a Szabadság-híd környéki mederszakasz pontos feltérképezéséhez. Többcsatornás, valamint ultranagy-felbontású egycsatornás szeizmikus mérések zajlottak a projekt során, mely adatokból előállított pszeudo 3D adatrendszer kiválóan alkalmasnak bizonyult a terület főbb tektonikai elemeinek és vetőtérképének felállításához, valamint olyan kritikus információt is nyújtott, melynek hiányában az alagútfúrás akár meg is hiúsulhatott volna.

Az eredmények igazolták, hogy a főbb szerkezeti elemek ÉNy-DK-i irányúak, jól illeszkednek a tágabb terület tektonikai jellemzőihez.


Az ultranagy-felbontású vízi szeizmikus mérések kimutatták továbbá a II. világháborúban felrobbantott híd maradványait, illetve egy mederfenékből kibukkanó triász korú dolomit tömböt is. Ez a tömb, mely azóta az Ínség-szikla nevet viseli, a Duna alacsony vízállásánál a vízből is kibukkanhat, ahogy az korábban is megtörtént már. Mivel a folyó a szikla fölött kimosta a folyómedret, ezért a metróalagút fúrása során sziklákat kellett helyezni a meder aljára, nehogy a túlnyomás alatt dolgozó fúrófejek kirobbantsák az épülő alagút tetejét. A vízi szeizmikus mérések segítségével tehát elkerülhetővé vált a karsztosodott dolomit tömb, valamint biztonságosan kivitelezhetővé vált az alagúthajtás.


A projektet és annak eredményeit bemutató publikáció itt érhető el: pdf


Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Geofizika Tanszék és a Geomega Kft. együttműködésében 1997 és 2007 között nagyfelbontású szeizmikus mérések történtek a Balatonon. Így jött létre az ELTE-GEOMEGA balatoni nagyfelbontású szeizmikus adatrendszer, amely adatokat szolgáltatott a holocén üledék alatti pannon rétegekről.

A vizsgálatok különösen intenzív szakaszba kerültek az Integrált kutató módszer kifejlesztése negyedidőszaki környezeti állapotok geofizikai vizsgálatára című OTKA-projekt 2003-ban történt megindulásával. Az ultranagy felbontású szeizmikus felvételezés célja legfőképpen a Siófoki-medence alatti pannon korú rétegek és szerkezeti elemek térképezése volt, de a minden eddiginél sűrűbb mérési hálózat és a pontos műholdas helymeghatározás miatt az adatok felhasználhatóvá váltak a tómeder és a holocén üledékvastagság térképezésére is.



A Balaton vízmélységi- és tavi üledékvastagsági-térképezése több célt is szolgált egyszerre. A tóban zajló üledékfelhalmozódás mértéke és területi eloszlása régóta kutatott téma, a feliszapolódás problémája iránt nagy érdeklődés mutatkozik a nagyközönség részéről is. Mivel azonban a Balaton egy tektonikailag meglehetősen aktív és részleteiben nem teljesen ismert geodinamikájú területen fekszik, a tómeder geomorfológiai viszonyainak vizsgálatától szélesebb körű következtetések is levonhatóak.

Az adatok felhasználásával azóta számos tudományos dokumentum (publikáció, szakdolgozat, doktori értekezés… stb.) született. Ezek mindegyike közelebb vitte a kutatókat a tó fejlődéstörténetének megértéséhez.

Visnovitz Ferenc értelmezése

2013- napjainkig: Földgázszállító vezetékek vízfolyás keresztezésének felmérése geofizikai módszerekkel, FGSZ ZRt.

2006- napjainkig : Paksi Atomerőmű előterében a Dunán végzett mederfelmérés, FTV ZRt.

2019: A helembai, ebedi és nyergesújfalui Duna-gázlók vízi szeizmikus felmérése, VIZITERV Consult Kft.

2019: A százhalombattai, dunaföldvári, gödi és gönyűi Duna-gázlók vízi szeizmikus felmérése, BME – Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék

2019: Duna mederfelmérése a Barákai-gázló környezetében, FTV ZRt.

2019: Mederfelmérés a tervezett új Duna híd nyomvonalában (1641+350 fkm), FTV ZRt.

2018: A Majosháza III. kavics védnevű bányatelek bányatavainak vízi szeizmikus mederfelmérése, Pannon Ásvány Kft.

2018: Geofizikai mederfelmérés a Duna Szentendrei-sziget déli és a Margit-sziget északi csücske közti mederszakaszon, VITUKI Hungary Kft.

2017: Lupa tavon végzett mederfelmérés, Lupa Strand Kft.

2011-2016: Mohácsi Határkikötő előterében a Dunán végzett mederfelmérés, Mohácsi Városgazdálkodási és Révhajózási Nonprofit Kft.

2007-2008: A Ráckeve-Soroksár-Duna fő- és mellékágainak mederfelmérése kombinált (víziszeizmikus – GPR radar – multielektródás egyenáramú) geofizikai módszerekkel, Árvízvédelmi és Belvízvédelmi Központi Szervezet Kht.

2006: Szalkszentmárton-II kavicsbánya mederfelmérés és üledékvastagság térképezés. KAVICS-KER Kft.

2005: Tisza szegedi szakaszán, a 172,8 fkm szelvényében tervezett csőfektetés nyomvonalának régészeti célú kutatása egycsatornás ultra-nagy felbontású szeizmikus szelvényezéssel, SZEVIÉP ZRt.

2005: A Dunán, az északi vasúti összekötő-hídtól északra végzendő egycsatornás szeizmoakusztikus mérés, Kulturális Örökségvédelmi Hivatal

2004: Tisza Szeged Belvárosi-híd és Felsővárosi-híd közé eső szakaszának régészeti célú egycsatornás ultra-nagy felbontású szeizmikus szelvényezéssel történő felmérése. Octopus Tengeri Kutató Egyesület

2002-2003: EU GeoWaters project, Geomega Kft., mint project koordinátor vezetésével. www.geowaters.com

2001: Szeizmikus vizsgálatok a budapesti 4. Metró Duna alatti átvezetése környezetében. BKV Rt. DBR Metro Projekt Igaztgatósága

2000: Egycsatornás szeizmikus mérés a Rajnán, Hollandiában. Holland Geológiai Szolgálat

1999: Nagy felbontású szeizmikus szelvényezés és mérnökgeofizikai szondázás Adony és Százhalombatta térségében a Duna 1596.1-1596.5 és 1617.5-1617.9 fkm szakaszain. MOL Rt. Kőolaj- és Földgázszállítási Üzletág.

1998: Tököl térségében a Dunán létrehozott kereszt- és terelőművek feliszapoló hatásának geofizikai módszerekkel történő vizsgálata. Fővárosi Vízművek Rt.

1997: Kismaros térségében, a Dunán végzett nagyfelbontású szeizmikus szelvényezés. Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság.

1996: Folyóvízen kivitelezett, nagyfelbontású szeizmikus kísérleti mérések végzése a Tisza Szeged és Szolnok közötti szakaszán. MOL Rt.

1995: Akusztikus szelvényezés a Dunán. Paksi Atomerőmű Rt.

2020: A 02.09. számú Ipolydamásd- Letkés-Ipolytölgyes árvízvédelmi szakasz fővédvonalainak geoelektromos és elektromágneses vizsgálata, Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság

2019: Kombinált geofizikai kutatás az M100 autóút tervezett T181, T200, és T232 jelű alagút szakaszai mentén EFERTE Kft.

2019: A Vares közelében található Veovača völgyzáró gát belső szerkezetének vizsgálata, NATURAQUA Környezetvédelmi Tervező és Szolgáltató Kft.

2019: A kővágószőlősi I. bányaüzem és I. meddőhányó körüli vízszennyeződés kiterjedésének vizsgálata geofizikai módszerekkel, BVH Bányavagyon-hasznosító Nonprofit Közhasznú Kft.

2018: Kombinált geofizikai kutatás az ürömi Róka-hegyen, Petik Mérnöki Szolgáltató Kft.

2018: Herendi bányató rézsűjének kombinált geofizikai kutatása, Petik Mérnöki Szolgáltató Kft.

2018: Kombinált geofizikai kutatás a hévízi Tófürdő fürdőépületének talajkörnyezetéről, Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház KHT.

2015: A BP. II. ker. Szél Kálmán tér (Vérmező utca és Várfok u.) határoló töltések szerkezetének vizsgálata, geoelektromos módszerrel, EFERTE Kft.

2014: Vízzáró réteg karakterisztikájának vizsgálata a Pásztó közelében található kommunális hulladéklerakó kijelölt területén, geoelektromos módszerrel, EFERTE Kft.

2013: Ivóvízbázis vizsgálata Hahót település kijelölt területén, geoelektromos módszerrel, AQUAPROFIT ZRt.

2012: Ivóvízbázis vizsgálata Tolna külterületén, geoelektromos módszerrel, AQUAPROFIT ZRt.

2012: Csomád hegycsoport Szent-Anna krátertó és Mohos láp geofizikai kutatása, Magyar Tudományos Akadémia

2010: Marcali környezetében végzendő kármentesítési projekthez kapcsolódó geofizikai előkutatás, Geopard Kft.

2008: Engineering geoelectrical survey at Bonarka City Center site. Roland Investment Sp, Krakow, Poland.

2008: Bel-Budapest földtani felépítése és a Csepel-sziget északi részének geológiai-geofizikai modellje. MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet

2006: Az egykori Interkémia Rt. telephely kármentesítését megalapozó geofizikai felmérés, MOLAR Chemicals Kft.

2005: MOL Rt. pusztaszőlősi hulladéklerakó területén végzett geofizikai szelvényezés. Körte- Organica

2005: MOL Rt. kardoskúti hulladéklerakó területén végzett geofizikai szelvényezés. Körte- Organica

2003-2004: Geoelektromos tomográfiás mérések a püspökszilágyi radioaktív hulladéktároló környezetében. Mecsekérc Környezetvédelmi Zrt.

2003: Nyomjelzéses talajvíz-áramlási irány meghatározása Dunakeszi térségében SMARAGD-GSH

2002: Multielektródás geoelektromos mérések Nagymaros térségében. SMARAGD-GSH

2000: A Bajai Vízmű Duna menti parti szűrésű kútjainak környezetében végzett speciális nagy felbontású vízi szeizmikus és szárazföldi VESZ mérések. AQUAPROFIT Rt.

1999: Nagy felbontású szeizmikus szelvényezés és mérnökgeofizikai szondázás Adony és Százhalombatta térségében a Duna 1596.1-1596.5 és 1617.5-1617.9 fkm szakaszain. MOL Rt. Kőolaj- és Földgázszállítási Üzletág.

1996: Folyóvízen kivitelezett, nagyfelbontású szeizmikus kísérleti mérések végzése a Tisza Szeged és Szolnok közötti szakaszán. MOL Rt.

2016:   Régészeti célú geofizikai felmérés Söpte település  határában, Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata

2016:   Dunaújváros, Szalki sziget előtti öblözetében végzett régészeti célú vízi szeizmikus mérés, Dunai Ipari Búvár Kft.

2014-2016:   Régészeti célú kutatás Szigetvár környezetében, Geo-Research Non-Profit Kft.

2013:  Fúrási platform létesítését megelőző régészeti célú geofizikai kutatás. TXM Olaj- és Gázkutató Kft.

2008-2010: Aquincum polgárváros területén végzett régészeti célú geofizikai kutatások összefoglaló jelentése. Budapesti Történeti Múzeum.

2008:  A Budapest III. kerület pusztakúti út 54. sz. ingatlan régészeti célú geofizikai felmérése. NN Művek Kft.

2007:   Sasad Resort Ingatlan kijelölt területeinek régészeti célú geofizikai felmérése, GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt.

2007:   A Hajógyári-sziget kijelölt területeinek régészeti célú geofizikai felmérése, Álom Sziget 2004 Ingatlanfejlesztő Kft.

2006:   Vörösvári út 111-117, Remiz”lelőhely” területén végzett régészeti célú geofizikai kutatás, Budapesti Történeti Múzeum

2006:   Római part, Pók utcai”lelőhely” területén végzett régészeti célú geofizikai kutatás, Budapesti Történeti Múzeum

2005:   Tisza szegedi szakaszán, a 172,8 fkm szelvényében tervezett csőfektetés nyomvonalának régészeti célú kutatása egycsatornás ultra-nagy felbontású szeizmikus szelvényezéssel, Szeviép Rt.

2005:   Harsány lejtő, Virágosnyereg út, Solymárvölgyi út által határolt területen, a Budapesti Történeti Múzeum által kijelölt mérési terület geofizikai megkutatása, Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Rt.

2005:   Az AQUINCUMI lelőhely területén tervezett HÉV felújítással kapcsolatos régészeti célú geofizikai mérések, Budapesti Történeti Múzeum

2004:   Tisza Szeged Belvárosi-híd és Felsővárosi-híd közé eső szakaszának régészeti célú egycsatornás ultra-nagy felbontású szeizmikus szelvényezéssel történő felmérése. Octopus Tengeri Kutató Egyesület

2004:   Kunsziget, Toronyvár dűlőben található régészeti lelőhely környékének szárazon és vízen történő geofizikai felmérése, Kulturális Örökségvédelmi Hivatal

2004:   Harsány lejtőn kijelölt mérési terület régészeti célú geofizikai megkutatása, Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Rt.

2019-2021: Magyarország szeizmotektonikai veszélyeztettségi térképének megalkotása és elemzése, Nemzeti Kiválósági Program, 2018-1.2.1-NKP-2018-00007

2019: Geological prognosis and tectonic setting of the IMIC-1 exploration well, ADX Energy Ltd.

2018: A Tét-3 kevert gáztelep részletes térképezése és szénhidrogén-földtani újraértékelése, Tét-3 Gázkút Kft.

2017: Planning, field execution, processing and interpretation of Pécs seismic survey for geothermal exploration, city of Pécs, Hungary

2017: Analysis of basement reservoirs & tectonics in the Battonya geothermal concession block, EU-FIRE Kft.

2016: Prospectivity and upside potential of the Emőd-V mining plot, NE Hungary, JKX Plc

2016: Hydrodynamic evaluation of the Battonya South Concession Block, SE Hungary, Vermilion Energy

2015-2016: Geophysical research of the prospecting construction site of plant units №5 and №6 of NPP “Paks”, Institute Orgenergostroy.

2015-2016: Az új atomerőművi blokk(ok) telephelyengedélyének megszerzéséhez szükséges, kutató magfúrások alapján történő földtani kutatási vizsgálatok és program végrehajtása, azon belül általános földtani, geofizikai, geotechnikai és hidrogeológiai vizsgálatok végrehajtása, és térinformatikai adatbázis létrehozása, Mecsekérc ZRt.

2015: Detailed hydrocarbon prospect evaluation of exploration blocks 44/7, 8, 9, and 10 Southern Permian Basin, Offshore UK, 4Gen Energy, GTO Ltd.

2015: Detailed hydrocarbon prospect evaluation of exploration blocks 30/22 & 23a Central North Sea, Offshore UK, 4Gen Energy, GTO Ltd.

2014-2016: Study of the regional gеological mоdеl and oil and gas perspectivity evaluation of the Pannonian Basin (Hungarian part), Naftna Industrija Srbije (NIS)

2014: Hydrocarbon potential evaluation of the Battonya-É, Battonya-D and Szeged concession blocks, Pannon Naftagas (Naftna Industrija Srbije)

2014: Hydrocarbon (re)evaluation of the Nadlac hydrocarbon field, Amromco Energy SRL Romania

2014: Grassroots Prospection of the Mkushi Area, Central Zambia, Hypersky Mining Investments Ltd.

2013-2014: Hydrocarbon evaluation of the Srpska Crnja hydrocarbon field, NE Serbia, NIS PETROL SRL Romania

2013: Top basement mapping and exploration statistics of basement structures within the Szeged block, SandHill Petroleum

2013: Scouting hydrocarbon evaluation of the Tulca Exploration Block, Western Romania, Naftna Industrija Srbije (NIS)

2013: Planning, field execution, processing and interpretation of Komárom 2D seismic survey for geothermal exploration, city of Komárom, Hungary

2012: Kutatási zárójelentés az Igal II kutatási területen elvégzett kőolaj-, és földgázkutatási műveletekről, és azok eredményeiről, Pelsolaj Kft.

2011: Report on the integrated geological-geophysical evaluation of the 3D seismic survey in the Váralja-South exploration area (Eastern Mecsek Mts., South Hungary), Wildhorse Energy

2011: Hydrocarbon (re)evaluation of the Mezősas and Mezősan-Ny hydrocarbon fields, Eastern Hungary, CEOC Ltd.

2010-2011: Planning and processing of the Petisovci-Lovászi cross-border 3D seismic survey, Slovenia-Hungary, Ascent Resources Plc

2010-2011: Geothermal resource assessment of the Drava Basin, Hungary-Croatia IPA Cross-border Cooperation Programme 2007-2013, htpp://geo.dravamedence.hu/en

2009-2012: Complete reevaluation, field development and G&G coordination of the Petisovci Globocki gas field, Slovenia, Ascent Resources Plc

2008-2010: Re-evaluation and field development plan of the Terschelling and M-11 stranded fields, Offshore Netherlands, Ascent Resources Plc

2008: Subsurface hydrocarbon potential evaluation of the 47/6 exploration blockn, Offshore Great Britain, GTO Ltd.

2008: Subsurface hydrocarbon potential evaluation of Auk Basin, Offshore Great Britain, GTO Ltd., Fox Oil, Coots

2006-2015: Field development and G&G monitoring of the Penészlek gas field, Hungary, PetroHungaria Ltd

2006: Planning and processing of the Penészlek 3D seismic survey, Hungary, PetroHungaria Ltd

2006: Hydrocarbon evaluation of the Bajcsa field, Ascent Resources

2006: Hydrocarbon asessment of the Molasse Basin in the cantons of Bern and Vaud, Switzerland, Ascent Resources

2005: A BAF-kutatás szempontjából releváns, a MOL Rt. által készített archív szeizmikus szelvények újrafeldolgozása, Mecsekérc Rt.