Geoelektromos tomográfia

A multielektródás geoelektromos szelvényezés az egyenáramú elektromos geofizikai mérések közül a legkorszerűbb. Ennek során a felmérendő szelvény mentén fém elektródákat verünk a talajba (terítés, tipikusan ~100 elektróda vagy több), amelyeket elektromos vezetékek kötnek össze mérőműszerrel. A terítés teljes hossza a kutatási mélységtől függ és akár több száz méter is lehet. A mérés során különböző elektróda párokat használva egyenáramot vezetünk a talajba és regisztráljuk a kialakuló potenciáltereket a szelvény mentén, amelyet a felszín alatti rétegek elektromos ellenállás mintázata határoz meg. A mérések végeztével az elektródák egy része áthelyezésre kerül a terítés végéről az elejére így gyakorlatilag bármilyen hosszúságú szelvény mentén elvégezhető a mérés.

A nagy mennyiségű mérési adatokat számításigényes geofizikai inverzió segítségével alakítjuk ún. tomografikus ellenállás szelvénnyé, amelyen kirajzolódnak az eltérő ellenállású rétegek és térrészek. A mérési konfigurációtól függően 0.5-1m felbontású ellenállás szelvény lehetővé teszi a környezetüktől eltérő ellenállással rendelkező térrészek detektálását és térképezését, mint pl. alagutak, nagyobb eltemetett tárgyak, eltérő ellenállással rendelkező geológiai rétegek (pl kavicsos összlet). Kiterjedten használjuk ezt a módszert vízbázis kutatásra és árvízvédelmi gátak vizsgálatára is.

Az elektróda elhelyezés és átterítések miatt a mérés kivitelezése viszonylag időigényes, az effektív kutatási mélység viszont akár több 100m is lehet a maximális terítési hossz növelésével.

Elektromos kábeleink teljesen vízállóak, amely egyrészt megakadályozza az esetleges elektromos szivárgásból származó fals mérési eredményeket, másrészről lehetővé teszi a mérés kivitelezését akár teljesen vízzel borított területen is. Többször alkalmaztuk sikerrel ezt a geoelektromos szelvényező módszert részben vagy egészen tavak fenekére helyezve az elektródáinkat és kábeleinket.

Close Menu