Mederfelmérés

Cégünk több, mint tizenöt éve folytat nagy és ultranagy felbontású mederfelméréseket a Dunán, a Tiszán, a Balatonon, a Fertő-tavon, illetve számos más hazai és külföldi folyó- és állóvízen. Ezekben a felmérésekben nem csak hazai, de világviszonylatban is egyedülálló tapasztalattal rendelkezünk. Vízi szeizmikus és vízi radaros kutatómódszereink, geoelektromos méréseink, valamint képzett búvárunk segítségével eredményeink még vízi közegben is szilárd talajon állnak.

Méréseink egyaránt használhatók:

  • nagy pontosságú mederfenék térképek készítéséhez
  • az iszapfekü kijelöléséhez
  • meder(anyag) változások monitorozásához
  • kavics-, és homokbányák ásványvagyoni számításaihoz
  • kotrási, valamint beavatkozási tervek készítéséhez
  • meder alatti csőátvezetések monitorozásához
  • környezetvédelmi hatástanulmányokhoz
  • meder alatti geológiai kutatásokhoz
  • vízzel borított területek régészeti felméréséhez
  • kőszórás térfogati becsléséhez

Nagyfelbontású vízi szeizmikus mérés

A módszer hatékonyan végezhető kishajóról és csónakról egyaránt. A mederfenék esetében 2 cm-es, míg ez alatti réteghatárok esetében 10 cm-es felbontást tesz lehetővé.

Segítségével a nagy pontosságú medertérképezés, a meder alatti geológiai felmérés, az iszapfekü kijelölése és a kavicsréteg térfogati becslése gyorsan elvégezhető.  Kotrási tervekhez a kőszórás térfogati becslése szintén elvégezhető a szeizmikus szelvények alapján. A veszélyes áramlási vagy rossz látási viszonyok miatt nehézkes régészeti kutatások szintén kényelmesen elvégezhetőek a hajó fedélzetéről. A mérés sajátossága miatt adott esetben a halpopuláció nagysága is becsülhető.

GPR víziradar mérés

vízi radarmérések során különböző frekvenciájú, víz alatti és vízfelszínről működtethető antennákból választjuk ki a kutatásnak legmegfelelőbbet. A víz alatti antenna akár 5 m-es felszín alatti méylségben is lehetővé teszi a mérés végzését. Ezzel jelentősen megnövelhető a maximálisan elérhető felszín alatti behatolás.

A radarszelvényeken kijelölhetőek a mederfenéken lerakódott iszaprétegek, a mederfenék alatt vagy a mederfenéken található műtárgyak, például csővezetékek, régészeti objektumok. 

Multielektródás egyenáramú mérés

A multielektródás módszer során több tucat, kábellel összekötött vízálló elektródát helyezünk el a mederfenéken egy szelvény mentén. Az eredményeket feldolgozva és megjelenítve, pontosan kijelölhetővé válnak az egyes rétegek.

A módszer a kőzetek fajlagos ellenállásának különbözőségén alapul. A fajlagos ellenállás nagyságát elsősorban a kötött, illetve szabad víztartalom (közvetve tehát a porozitás is), másodsorban az ásványos összetétel és a kristályszerkezet határozza meg. Ezen az alapon jól elkülöníthetők az alacsony fajlagos ellenállású iszapos rétegek a nagy (>100 Ohmm) fajlagos ellenállású kavicsos-homokos rétegektől.

Kombinált geofizikai mérések

Bizonyos esetekben szükség lehet több módszer együttes alkalmazására. Ezáltal az adott mérés (például tavak, folyók mederfelmérése) a megrendelő igényeihez legjobban illeszkedő, nagy pontosságú eredményt szolgáltat. A mérési módszereket az adott feladathoz kiválasztva, jelentősen növelhető a megbízhatóság és a behatolási mélység.

Close Menu