Árvízvédelem, gátak vizsgálata
Napjainkban egyre nagyobb jelentőséggel bír az árvízvédelmi gátak folyamatos, hatékony vizsgálata.
Erre ad gyors és megbízható megoldást a gáttestek és környezetük roncsolásmentes geofizikai felmérése (vízi és szárazföldi szeizmikus módszer, és számos vizsgálatnál alkalmazható geoelektromos mérés, illetve földradaros kutatás). A mérésekkel átfogó képet kaphatunk az adott gátszakasz állapotáról. Feltárhatók pl. a repedések kiváltó okai. A gáttestek környezetének vizsgálatával pedig meghatározhatóak azok a helyek, ahol potenciális esély lehet buzgárok kialakulására.
Kijelölhetők a kritikus zónák, így lehetőség nyílik egy esetleges gátszakadás megelőzésére.
Különböző vízállásnál végzett mérések segítségével a gát és környezetének időszakos változásai nyomonkövethetőek.

Gáttest vizsgálatok a Kőrös mentén
Non-destruktív mérésekkel (jelen esetben földradarral, valamint vízi és szárazföldi szeizmikával) gáttest vizsgálatokat végeztünk a Kőrös mentén.
Az alábbi terepi fotón (bal oldali ábra) látható a nagyfelbontású szeizmikus terítés telepített érzékelősora, valamint a gáttestben telepített kék műtárgy.
Elérhető szeizmikus méréseink közül reflexiós és MASW mérést valósítottunk meg. Ezek eredményét mutatja a jobb oldali ábra, ahol a Rayleigh-típusú felületi hullámból származtatott S-hullám sebességeket ábrázoltuk a reflexiós szelvény felett. Jól látható a műtárgy és környezetének hatása mind a MASW szelvény sebességértékeiben, mind pedig a reflexiós szelvény perturbált, középső tartományán. Utóbbin a gáttest nagyobb felbontású rétegződéseit is megfigyelhetjük.


Kisebb felbontású, ám nagyobb behatolású szelvényeket is mértünk ugyanezen mérési projekt során. A szeizmikus mérési eredményeket megfigyelve látható az S-hullám komponens tomografikus szelvényének egy részlete, a felső néhány méterre koncentrálva. Jól látszik, hogy a 84 mBf körül húzódó gáttalp felett jelentős sebesség anomáliák találhatók horizontális irányban.
